Co je to keramická ochrana?

Keramická ochrana je průhledná tekutina, kterou výrobci balí do malých skleněných lahviček. Jedná se o směsici chemických sloučenin SiO2 (oxid křemičitý) s rozpouštědly a jinými aditivy.

 

Při samotné aplikaci keramické ochrany na povrch laku dochází k chemické reakci, kdy se její tekutá forma přeměňuje do podoby gelu a následně postupem času na povrchu tvrdne, čímž dochází k její krystalizaci. Aby tekutina správně vykrystalizovala, je nutné dodržovat předepsané postupy – správná teplota vzduchu a vlhkost. Často se proto využívají infračervené lampy.

 

Vykrystalizovaná forma keramické ochrany je pak také plně průhledná vrstva, která se s lakem pojí a uzavírá póry, čímž způsobí jeho lesk a hladkost. Zvyšuje jeho tvrdost (například na úroveň 9H), odvod vody, samočistící schopnosti a ulehčuje následnou údržbu. Je odolná také například proti kyselým nebo zásaditým dešťům.

Jaké jsou rozdíly mezi keramickými, skleněnými či „quartz“ ochranami?

Vůbec žádné. Keramická ochrana je synonymum pro výrazy skleněná anebo quartz ochrana. V angličtině mezi těmito pojmy (ceramic coating, glass coating, quartz coating) bývá často sváděn konkurenční boj, avšak se jedná o naprosto totožné ochrany s jiným pojmenováním.

Jak je to s udávanou tvrdostí 9H?

Je nutné zmínit, že udávaná tvrdost 9H se neopírá o Mohsovu stupnici tvrdosti. Logicky, pokud by tvrdost keramické ochrany byla udávána podlé této stupnice, bylo by nemožné ochranu poškrábat v kartáčové myčce.

 

Tvrdost udávaná u keramických ochran se staví na stupnici tvrdosti obyčejné tužky (udáváno jako tvrdost tuhy nebo grafitu). S těmi nejměkčími označeními jsme se ve škole setkali všichni, když jsme do geometrie potřebovali tužky s různou tuhostí (jedničky – B, dvojky – HB a trojky – H). A keramická ochrana garantuje tvrdost nejvyšší, označenou právě 9H.

 

Existují i ochrany s vyšší tvrdostí, ale tím se razantně sníží doba životnosti. Lak se totiž vlivem teplot rozpíná nebo stahuje. A příliš tvrdá ochrana se na takové podmínky nedokáže adaptovat a prostě se poškodí. Proto tvrdost nehraje velkou roli.

Jak vybíráme vhodnou keramickou ochranu?

Na základě konzultace s vámi. Není možné, abychom vám na automobil aplikovali keramickou ochranu, aniž bychom znali k jakým účelům ho používáte. K práci používáme keramické ochrany od značky GYEON.

 

Potřebujeme znát odpovědni na otázky typu: jak často automobil využíváte, co má být výsledkem a očekáváním od ochrany, jak se o automobil staráte atd. Jakmile tyto odpovědi známe, jsme připraveni zvolit tu správnou ochranu. Existuje totiž několik druhů k různým účelům a s různou dobou trvanlivosti a náročností na aplikaci.

 

Před aplikací keramické ochrany musí povrch laku projít důkladnými mytím, dekontaminací a alespoň základní renovací. To se týká i nového vozu. Bez těchto předchozích kroků nemůžeme ochranu aplikovat, protože tím nedokážeme garantovat její správnou funkčnost, a tak poskytnout záruku, která je u každého produktu jiná, nejvýše však 5 let. Současně není možné kvůli dlouhé době tvrdnutí hned druhý den po aplikaci s autem odjet. Doba práce zabírá i více jak 4 dny.